Την Τρίτη 31-01-2023 Οι μαθητές του Α1 και Β2 επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ορχομενού με τις δασκάλες τους Αλεξάνδρα Καράτζιου, Ελένη Παρασκευοπούλου και την κοινωνική λειτουργό του σχολείου Ραφαέλα Μαστορίδου. Ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης, είδαν τον τρόπο λειτουργίας της και έπαιξαν το παιχνίδι του “κρυμμένου θησαυρού της γνώσης”. Τέλος, έδωσαν την δική τους προσωπική υπόσχεση, αφού πρώτα άκουσαν το παραμύθι της Anna Conomos, ” Η Υπόσχεση”.
Ένα βιβλίο που μας μιλάει για τη δύναμη της φιλίας, την έννοια της διαφορετικότητας και του σεβασμού προς τον “άλλο”. Ευχαριστούμε πολύ την υπεύθυνη του προγράμματος, κοινωνική επιστήμονα-διαμεσολαβήτρια στον κέντρο κοινότητας, με παράρτημα Ρομά κα Ασημίνα Μερτζάνη, καθώς και τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης για τη φιλοξενία.