Οι μαθητές της Ε’ τάξης και οι εκπαιδευτικοί κ. Αναστασία Μάρτζιου, δασκάλα της τάξης και κ. Γεωργιτζίκη Ναταλία, εκπαιδευτικός πληροφορικής, ταξιδέψαμε στη Λαμία, την Τρίτη 2/5/2023 και επισκεφτήκαμε τους φίλους και συνεργάτες μας στο 2ο Δημοτικό σχολείο, στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning στο οποίο συμμετέχουμε φέτος ως συνιδρυτές. Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά και να γίνουμε μέρος της τάξης τους. Μαθητές και μαθήτριες των δύο σχολείων έκαναν πράξη τον διαπολιτισμικό διάλογο ο οποίος αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα σε μια eTwinning συνεργασία.

Οι εκπαιδευτικοί κ. Νάσια Κανατούλα (δασκάλα της Ε’ τάξης) και κ.  Αγγελική Καραγεωργοπούλου (εκπαιδευτικός πληροφορικής του σχολείου) καθώς και η διευθύντρια του σχολείου κ. Κατερίνα Παπατσανη μας υποδέχθηκαν έχοντας ετοιμάσει εκπλήξεις για εμάς.

Οι μαθητές έδωσαν κάρτες στους μαθητές μας και οι μαθητές του σχολείου μας έδωσαν την αναμνηστική αφίσα που ζωγράφισαν μόνοι τους. Η ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων ήταν το επιστέγασμα αυτής της συνάντησης.

Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν παιχνίδια στην αυλή και ξεναγή θηκαν στο χώρο του σχολείου. Η διευθύντρια μας κέρασε φαγητά και χυμούς! Τέλος, τα παιδιά έπαιξαν όλοι μαζί, συνεργατικά, παιχνίδια στους υπολογιστές και δοκίμασαν νέες εφαρμογές και κουίζ διαδραστικά. Δυστυχώς, έπρεπε να αφήσουμε τους φίλους μας αλλά ανταλλάξαμε τηλέφωνα και την υπόσχεση να βρεθούμε στο μέλλον. Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με την επίσκεψή μας στο μουσείο Θερμοπύλων.

Ευχαριστούμε πολύ το 2ο Δημοτικό σχολείο Λαμίας που μας υποδέχθηκε και μας αγκάλιασε και τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Ευθύμιο Μονοχάρη που συνέβαλε για να πραγματοποιηθεί αυτή η μετακίνηση για το πρόγραμμα.